Як будуть прибиратися дороги у Сумах цієї зими?

КП «Шляхрембуд» активно готується до зимового періоду 2022-2023 років: триває заготівля протиожеледних матеріалів, підготовка спеціалізованої техніки тощо.

Разом з тим, на сьогодні існує декілька незалежних від підприємства обставин, які ставлять під загрозу ефективне та своєчасне очищення доріг від снігу в обласному центрі.

Так, однією з найбільших проблем є габіони, що встановлені на багатьох вулицях Сум. Вони стануть серйозною перешкодою для снігоочисної техніки, значно уповільнять процес прибирання доріг, що врешті призведе до постійного утворення заторів. Як це може позначитися на роботі громадського транспорту, машин екстрених служб та й на дорожній ситуації по місту в цілому – здогадатися не важко.

До того ж, кучугури снігу біля габіонів при перепаді температур будуть постійно підтавати й на проїзній частин утворюватиметься льодова кірка (особливо якщо врахувати, що деякі габіони було встановлені прямо на решітки зливоприймальних колодязів, повністю перекривши сток води). Це зробить вказані ділянки ще більш аварійно-небезпечними, ніж вони були досі.

Проводити прибирання ділянок, на яких встановлені габіони, вручну – теж нереально. Адже це потребувало б додаткових людських ресурсів, коштів (яких у цьому році і так вкрай недостатньо) і великих затрат часу (з огляду на кількість цих об’єктів у місті). Ручне прибирання в зимовий період передбачене тільки на пішохідних зонах та посадкових майданчиках зупинок громадського транспорту.

КП «Шляхрембуд» звернулося до голови Сумської ОВА Дмитра Живицького та міського голови Олександра Лисенка з пропозицією демонтувати частину габіонів з доріг обласного центру, в тому числі ті, що на сьогодні вже напівзруйновані. Але ніякої відповіді поки що не надходило.

Ще одна складність полягає в необхідності дотримання комендантської години. На сьогодні техніка КП «Шляхрембуд» не має права працювати на дорогах з 23.00 до 4.00 ранку. Звичайно, це суттєво знизить оперативність та ефективність прибирання снігу та боротьби з ожеледицею. Підприємство запросило в ОВА дозволи на роботу спеціалізованої техніки, яка здійснює зимове утримання доріг у Сумах, під час комендантської години.  Але поки що це питання також залишається невирішеним.

І, нарешті, вкрай гостро стоїть проблема з недостатнім фінансуванням з міського бюджету. Попри значне здорожчання палива  та витратних матеріалів (наприклад, тільки технічна сіль для посипки доріг подорожчала в декілька разів порівняно з минулим роком), Сумська міська рада не тільки не збільшила, а навіть зменшила фінансування на утримання доріг в обласному центрі.

Загалом на утримання вулично-дорожньої мережі та штучних споруд у 2022 році Сумська міська рада виділила 62,4 млн. грн. (з них на зимове утримання доріг – 31 млн. грн., зимове утримання тротуарів – 4,2 млн. грн., зимове утримання доріг у старостинських округах Сумської міської ТГ – 1,24 млн. грн.), що майже вдвічі менше за повну річну потребу, яка складає 113,2 млн. грн.

Звичайно, навіть за таких обставин КП «Шляхрембуд» робить і робитиме усе можливе, щоб забезпечити не тільки належне утримання доріг, а й максимальну допомогу нашим військовим. Але таке легковажне ставлення міської влади до питання експлуатаційного утримання доріг в обласному центрі викликає подив і обурення. Тим більше – під час дії воєнного стану, коли логістика має особливо важливе значення, а отже місто має бути проїзним у будь-який час та за будь-яких обставин.

Сподіваємося, що Сумська ОВА та керівництво Сумської міської ради все ж таки звернуть увагу на вище вказані проблеми і вони будуть вирішені найближчим часом.